Két piros kötet
Náray Tamás
Az utolsó reggel Párizsban I-II. kötet

Hol is merjem kezdeni?
Náray könyvet olvasni számomra mindig valamiféle csoda. Talán elfogult vagyok. Meglehet.
Persze én is úgy voltam Náray Tamás személyével, mint ahogyan véleményem szerint sokan kis hazánkban. Tudtam, hogy ki ő és mivel foglalkozik, láttam itt-ott a televízióban - akkor még néztem olyat -, de ennyiben ki is merült. Kamaszként divattervező (is) szerettem volna lenni, telerajzoltam ruhákkal néhány vázlatfüzetet az évek alatt. Nem olyan régen rájuk akadtam. Mit mondhatnék: sírva nevettem a rajzokon. Mindenki jobban járt, hogy lemondtam erről az álmomról.
Azonban ebben a két kötetben bepillantást nyerhetünk ebbe a csodavilágba. A szerző életébe nem kevésbé. Legalábbis azon részébe, amit látni enged. És így van ez jól.
Őrülten sok alázatra, szívósságra és kitartásra van szükség, hogy az ember jusson valahová. Leginkább oda, ahová ő maga vágyik. Ezt ugyan tudtam könyv nélkül is, de nagyon jól esett a lelkemnek ezt az utat végigolvasni. Látni, hogy minden belefektetett munka megtérül. És tényleg csak úgy juthat előre az ember, ha időt, energiát nem kímélve megy előre az útján. Hogy lesznek-e buktatók? Naná! Helyzetek, amikből visítva menekülne? Naná! De legalább tudja az ember, hogy miért küzd annyira. És lám, meglesz az eredménye.
Most egy idézet jutott eszembe kamaszkoromból, mondhatni ez volt akkor a "hitvallásom" - úgy érzem illik ide:
Mindennek megvan az ára,
Minden munka megtérül,
Mindenkinek megvan a párja
És előbb-utóbb minden kiderül.